fbpx

אתרים גדולים לעסקים קטנים

הרשת האפלה

איש עם חזות רעה

סוחרי סמים, פייסבוק, פורנו ונשק הם רק חלק מהדברים שיש ב”רשת האפלה”. זה אינטרנט או הסרט הבא של “אוונג’רס”?

“הרשת האפלה” היא שם לאתרים מיוחדים ולא גלויים שאפשר להיכנס אליהם דרך תוכנה ספציפית עם מפתח מיוחד על מנת לגלוש בפרטיות בלי להשאיר עקבות. בניגוד ל”רשת הנקייה”, האינטרנט שאנו משתמשים בו ביומיום, הייחודיות של ה”רשת האפלה” היא שאין שום דרך לדעת מי אנחנו, הגלישה נעשית באנונימיות ופרטיות מוחלטת.

נסביר בעזרת סיפור: זיו וגלי הם שני תלמידים שיושבים בשני קצוות של הכיתה. גלי רוצה להעביר פתק לזיו, אז היא רושמת את הפתק ועליו מוסיפה “לזיו מגלי”. היא מעבירה אותו דרך כל התלמידים שיושבים ביניהם עד שהוא מגיע לזיו. בדרך, כל התלמידים שמו לב שגלי מעבירה מסר לזיו, כל אחד היה יכול לקרוא את המסר, אפילו המורה היה יכול לקחת את הפתק ולקרוא מה כתוב. ה”רשת האפלה” היא כמו פתק בלתי נראה שרק הם יכולים לקרוא.

נחזור לעולם האינטרנט, ב”רשת האפלה” הגולש לא משאיר מידע על עצמו או ״עקבות״ באתר שהוא גולש בו, וגם הפוך. בניגוד ל״רשת הנקייה״, שבה המשתמש מקבל פרטים על האתר, והאתר על המשתמש. אתרים שנמצאים על הרשת האפלה הם ייחודיים לה, ככה שאי אפשר לגלוש בה לדוגמה בגוגל, אלא באתרים מיוחדים שבנויים לזה. למשל אתר חיפושים בולט ברשת האפלה נקרא “notEvil”.

בגלל תכונות אלו של ה”רשת האפלה”, נקשר בה שימוש לא חוקי. נהוג לחשוב שהשימושים הלא חוקיים הקיימים ברשת האפלה הם: הפצת חומרים ששמורים בזכויות יוצרים, חשיפת מידע שמוטלת עליו צנזורה, סחר בסמים, פעילות טרור ואף פורנוגרפיה לא חוקית. קיימים מיתוסים לגבי הזמנת התנקשויות ברשת זו, אולם הם התבררו כלא נכונים.

כל אלה מעסיקים את גורמי אכיפת החוק בתחום הסייבר. ב2014 הועמד לדין מקים אחד השווקים ב”רשת האפלה” והואשם בהלבנת כספים, האקינג וקשירת קשר לסחר בסמים.
ב-2015 שוטרים האקרים עצרו פעילות של אתר לא חוקי בשם Playpen שהכיל בתוכו פורנוגרפיה לא חוקית.
ביולי 2017 שיתוף פעולה של לא פחות מ-4 גורמי אכיפת חוק מכל העולם: ה-FBI, הרשות האמריקאית למלחמה בסמים (DEA), המשטרה ההולנדית ובתמיכת היורופול, הביא להפלת 2 שווקים ברשת האפלה, שהיו קרקע למסחר בסמים, נשק ועבירות רשת.

אמנם באמת קיימת ב”רשת האפלה” פעילות לא חוקית, אך אין לבטל את היתרונות הגלומים בה.
בעידן של היום חברות גדולות יודעות כמעט הכל על כל אחד מאיתנו – כמו שמתואר בצורה יפה אך מפחידה בקישור הזה.
הן משתמשות במידע הזה בין השאר כדי לעודד פעילות עסקית, כך למשל אנו רואים פרסומות חכמות שיודעות אילו מוצרים אנחנו מחפשים.
החברות הגדולות משתמשות במידע שאוספות עליך ב”רשת הנקייה” גם לאכיפת חוק (*אמזון מוכרת כלים לזיהוי פנים לגורמי חוק באמריקה).
אנו עדים לקושי יום יומי בשמירה על הפרטיות, שה”רשת האפלה” נותנת פתרון אליו. ה”רשת האפלה” שומרת על פרטיותנו בשימושים לגיטימיים לחלוטין ברשת, כמו תחומי עניין, תחביבים, קשרים חברתיים ועוד ועוד. ואכן אנו רואים שקיימים בה לא מעט אתרים לשימוש ניטרלי וחוקי, כמו פתיחת גרסה של פייסבוק ב”רשת האפלה” ב-2014.

עכשיו תשאלו, למה לא פשוט לגלוש במצב “גלישה בסתר”? התשובה היא ש”גלישה בסתר” באמת לא שומרת במחשב שלנו מידע על הגלישה, אבל היא עדיין מאפשרת לאתר האינטרנט, ואפילו ספק האינטרנט והדפדפן לזהות אותנו ולשמור מידע אודות אותה גלישה. ככה שאם אתם גולשים בשעות העבודה באתרים שתרצו לשמור לעצמכם, אולי עדיף לכם לעשות את זה בבית.

אני מאמין שחשיבות הפרטיות אינה מבוטלת, ושעצם היותה של חברה גדולה וחזקה, לא מקנה לה זכות לדעת עלינו מידע כל כך מדוייק. 
אני מתנגד לאיסוף מידע מעמיק על אדם מעבר למידע שעשוי להועיל לו.

לסיכום, ה”רשת האפלה” היא שם מעט מפחיד ומסתורי לשימוש פרטי באתרים מסויימים. מפה כבר כל אדם בוחר בעצמו את אופי השימוש שלו: אם לנצל לרעה את היתרונות ולפעול בניגוד לחוק, או להשתמש בו בצורה תמימה כדי לשמור על פרטיותו.

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on email
Share on linkedin
Share on twitter
Share on telegram